A magyar sportvilág egyik legkiemelkedőbb alakja, Farkas Andrea, vagy ahogy sokan ismerik, „Szemi”, egy igazi kézilabda ikon. Számtalan sikert és elismerést ért el pályafutása során, és jelenleg is az új tehetségek fejlesztésének szenteli életét a kapusedző szerepében. Nézzünk közelebbről egy igazi legendát, akinek karrierje példaértékű.
Farkas Andrea 1969-ben született Budapesten. Fiatalon a Ferencvárosi TC kapujában kezdte el pályafutását, és már akkor látszott rajta, hogy kiemelkedő tehetséggel rendelkezik. Rögtön kapus poszton játszott, és edzője, Radványi Tibor, segített neki kifejleszteni azokat a képességeket, amelyek később világhírűvé tették.
Pályafutása során több kiváló klubcsapatban is játszott. Az FTC csapatában kezdte, majd a Budapesti Spartacus, a Dunaferr SE, a francia Metz Handball, az Alcoa FKC és a Vasas SC csapataiban is megfordult. Az RK Krim Ljubljana csapatával szlovén bajnokságot és kupát nyert. A klubkarrierjének egyik legkiemelkedőbb pillanata az volt, amikor a Dunaferr SE-vel EHF-kupát nyert és a Bajnokok Ligájában (BL) győztes lett.
Andrea nemcsak klubszinten, hanem a magyar válogatottban is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. 1995-ben mutatkozott be a nemzeti csapatban, és 2001-ig szerepelt benne. Az atlantai olimpián bronzérmet szerzett, és a Sydney-i olimpián ezüstérmet nyert a csapatkapitányként. Az osztrák-magyar közös rendezésű világbajnokságon is részt vett, ahol ezüstérmet nyert.
Farkas Andrea játékospályafutása után a kapusedzői szerepre összpontosított. Különböző klubokban és válogatottaknál is dolgozott, például a Vasas SC-nél, a Százhalombattai KE-nél, a Dunaújvárosi Kohász KA-nál és a Kisvárdai KC-nél. 2017 és 2019 között a strandkézilabda válogatott kapusedzőjeként is tevékenykedett. Emellett a magyar női futsal válogatott kapusedzőjeként is ismert.
Karrierje példaképként szolgál a fiatalabb generációk számára. Nemcsak kivételes játékosként, hanem a sportágban is elismert edzőként is maradandót alkotott. Az ő neve összefonódott a magyar kézilabdázás egyik aranykorával, és az örökös kézilabda legendaként tiszteletben tartják.
Pályafutása során számos sikert és elismerést ért el. Magyarország színeiben kézilabdázóként olimpiai ezüst- és bronzérmes, valamint világbajnoki ezüstérmes. Klubcsapataival bajnoki és kupagyőztes volt Magyarországon és külföldön egyaránt. Kézilabdaedzőként is kiemelkedő teljesítményt nyújtott a különböző csapatoknál, és a fiatal tehetségek fejlesztésében is jelentős szerepet játszott.
Farkas Andrea egy igazi sportikon, aki hosszú és sikeres pályafutása során példát mutatott a kitartásról, az elhivatottságról és a tehetség fejlesztéséről. Az ő neve örökre beíródik a magyar sporttörténelembe.